Navigace

Freestyle Fotbal

HISTORIE FREESTYLE FOTBALU

Určit přesně období vzniku freestyle fotbalu je obtížné. Někdo zastává názor, že éra freestyle fotbalu vznikla spolu s počátkem klasického fotbalu v 16. století v Anglii, protože již tenkrát zkoušeli fotbalisté s míčem nejrůznější finesy. Další variantou vzniku jsou 30. léta 20. století, odkud pochází dochovaný záznam vystoupení cirkusového žongléra, který předvádí některé základní, ale i pokročilé triky z dnešní podoby sportu. Nejčastěji se však freestylisté shodují, že pravým počátkem této freestylové disciplíny bylo až období na konci minulého století, kdy se freestyle fotbal mění z pouhé zábavy na skutečný sport, ve kterém se sdružují hráči a začínají pořádat první soutěže.

SPORT FREESTYLE FOTBAL

Ačkoli se freestyle fotbal může zdát klasickému fotbalu podobný, jediným společným prvkem je fotbalový míč. Vše ostatní se mění, není potřeba hřiště, branek, ani spoluhráčů. Hlavní rozdíl však spočívá v obtížnosti a kreativitě. Zatímco fotbalového utkání se může zúčastnit téměř kdokoli, předvést freestylový trik zvládne pouze nadaný hráč. Ve freestyle fotbalu jsou totiž k vidění i trojitá obtočení kolem míče. Existují tři hlavní kategorie triků; „uppery“ - triky prováděné hlavou a horní polovinou těla, „lowery“ - obtáčení a zastavování míče pomocí nohou a „sit downy“ - prvky prováděné v sedě. Doplňkovou kategorii tvoří „groundy“ - fotbalové kličky a přešlapovačky. Tyto triky ovládají zejména hráči street fotbalu. Ten je také nazýván jako "panna", či hra 1 na 1 a moderní freestyle fotbal se právě z něj vyvinul. Street fotbal se v moderním provedení hraje v malé aréně pro 2 hráče.

SOUTĚŽE FREESTYLE FOTBALU

Hlavní disciplínou Freestyle fotbalu je „battle“, soutěžní formát převzatý z breakdancingu, ve kterém se utkávají 2 hráči a po určitém časovém úseku se střídají o míč. Porota následně ukáže na vítěze, který postupujeme do dalšího kola. Dalšími oficiálními disciplínami jsou rutina, která byla převzata z footbagu, stejně jako Big3, kde hráč předvádí trojkombinaci nejtěžších ne sebe navazujících triků. Většina zemí má svoji freestyle fotbalovou asociaci, která sdružuje hráče a zaštiťuje pořádání turnajů. 

Informace o Freestyle vystoupení

Asset 1

Coaching & výuka

Honza trénuje děti a mládež již přes 10 let a vedl vlastní kurzy v KC i DDM. Pomáhá žákům rozvinout freestylový talent, ale i fotbalové dovednosti.

Asset 1

Freestyle vystoupení

Honzova moderovaná Footbag show a Freestyle fotbal vystoupení nabízí jedinečnou kombinaci sportu a zábavy v podání 9násobného mistra světa!