Navigace

FOOTBAG FREESTYLE

HISTORIE FOOTBAGU

První verzi footbagu vymyslel v roce 1972 Američan Mike Marshall, který si pro lepší zotavení po operaci kolene vytvořil míček zašitím fazolí do ponožky a následně chodil trénovat do parku, kde se k němu později přidal John Stalberger. Hru nazvali “Hack the Sack” a po Marshallově smrti v roce 1975 prodal Stalberger značku “Hackysack” firmě Wham-O, která take vlastní název pro létající disk “Frisbee”. Od té doby je sport oficiálně nazýván Footbag.

SPORT FOOTBAG

Footbag je relativně nový, moderní a perspektivní freestylový sport, kde hráči kopou, nohou zastavují a obtáčí malý kožený míček plněný silikonovou drtí, drobnými kamínky, nebo olověnými závaží na ryby. Každý hráč upřednostòuje různé druhy náplní vzhledem k celkové váze footbagu. Základními triky jsou kopy všemi částmi chodidla, tzn. špičkou, vnitřní stranou boty, vnější stranou boty a také kolenem. Středně pokročilí footbageři již předvádějí povětšinou pouze efektnější verzi kopů ve výskoku a především footbag na noze zastavují a také obtáčejí. Ti lepší zvládnou předvést dvojité a trojité obtočení při kterém zapojí do triku obě nohy. Ve footbagu na světové úrovni jsou k vidění mnohonásobná obtočení nohou v kombinaci s obtočení míčku hlavou, nebo kolem celého těla.

SOUTĚŽE VE FOOTBAGU

Hlavní freestylová disciplína footbagu, 2-minutová rutina, je velice podobná soutěžím v krasobruslení, kde rozhodčí dávají soutěžícím známky od 0 do 6 podle předvedených soutěžních sestav. Footbagová vystoupení jsou hodnocena ve dvou kategoriích, kterými jsou technický a umělecký dojem. Technické hledisko zahrnuje obtížnost, různorodost a čistotu provedení. Do uměleckého hlediska se řadí styl, hudební choreografie, celkový dojem a x-faktor celé freestylové show. Dalšími oficiálními footbagovými disciplínami jsou 3-minutová rutina dvojic, Shred 30 a nově také Circle. Na veškerá pravidla a pořádání soutěží dohlíží Světová hráčská asociace (IFPA).

Informace o Freestyle vystoupení

Asset 1

Coaching & výuka

Honza trénuje děti a mládež již přes 10 let a vedl vlastní kurzy v KC i DDM. Pomáhá žákům rozvinout freestylový talent, ale i fotbalové dovednosti.

Asset 1

Freestyle vystoupení

Honzova moderovaná Footbag show a Freestyle fotbal vystoupení nabízí jedinečnou kombinaci sportu a zábavy v podání 9násobného mistra světa!